jaronwoj
Administrator
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 17:36, 11 Mar 2008 Temat postu: Środki z funduszy PHARE-EFS interpretacje podatkowe Min Fin |
|
|
Środki z funduszy PHARE i EFS
Data 2005.11.16
Sygnatura PB3-1059/8213-178/WK/05
Publikator Biuletyn Skarbowy, 2005, nr 6, s. 18-19
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
W nawiązaniu do udzielonej odpowiedzi Ministerstwa Finansów (Nr PB3-1059/8213-178/WK/05 z dnia 28 września 2005 r.) na pismo z dnia 1 lipca 2005 r. przedstawiam w uzupełnieniu stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych środków pochodzących z funduszu przedakcesyjnego PHARE oraz z funduszu strukturalnego EFS, proszę mieć jednak na uwadze, że pismo niniejsze nie stanowi urzędowej interpretacji prawa podatkowego w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.
Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) zawierają regulacje zwalniające otrzymywane środki pomocowe od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych. Zwolnienie obejmuje otrzymane środki pomocowe, pochodzące z bezzwrotnej pomocy. Dotyczy to również sytuacji, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do ich rozdzielania (art. 17 ust. 1 pkt 23 updop). Postanowienia tego przepisu dotyczą m.in. środków otrzymywanych przez podatników z PHARE.
Oznacza to, że w przypadku gdy środki pochodzące z funduszu PHARE otrzymywane przez podatników (beneficjentów) spełniają warunki, o których mowa w tym przepisie, podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Stwierdzenie przez organy podatkowe spełnienia ustawowych warunków uzasadniających zwolnienie powinno być zawsze poprzedzone analizą konkretnej umowy, w której określone zostały zasady sfinansowania ze środków pomocowych realizowanego przez podatnika przedsięwzięcia.
Jeżeli natomiast chodzi o status prawny środków pomocowych pochodzących z funduszy strukturalnych, to kwestię tę regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 438/2001 z dnia 1 marca 2001 r. wprowadzające przepisy dotyczące wdrożenia Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 w zakresie systemów zarządzania i kontroli wsparcia przyznanego z funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych (ufp) oraz Narodowego Planu Rozwoju 2004–2006 (NPR).
Środki funduszy strukturalnych pochodzą z budżetu Unii Europejskiej i są środkami publicznymi (art. 3 ust. 1 pkt 2 ufp).
Wsparcie Wspólnoty dla Polski w latach 2004–2006 w ramach NPR jest realizowane za pomocą pięciu jednofunduszowych sektorowych programów operacyjnych (SPO) oraz wielofunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).
W ramach poszczególnych programów realizowane są priorytety operacyjne obejmujące kilka działań. Poszczególne działania realizują ten sam cel. Instytucja Wdrażająca (beneficjent końcowy) realizująca działanie udziela pomocy ostatecznym beneficjentom, którymi są osoby fizyczne i prawne, instytucje lub grupy społeczne bezpośrednio korzystające z wdrażanej pomocy.
Złożona struktura organizacyjna i proceduralna udzielania pomocy pociąga za sobą również skomplikowany system przepływów finansowych, przy czym w większości przypadków środki finansowe są prefinansowane z budżetu państwa. W tej sytuacji nie można twierdzić, iż środki otrzymane przez beneficjentów ostatecznych pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy (a takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 updop).
Zwykle udzielana pomoc jest finansowana w części ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych UE, a w części z krajowych środków budżetowych. Pomocy w części finansowanej ze środków budżetu nie można uznać za pomoc pochodzącą z dotacji, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 1 lit. b ufp. W tej części pomoc otrzymana przez beneficjenta ostatecznego nie byłaby zatem zwolniona z podatku dochodowego, ponieważ zwolnieniu podlegają tylko dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.
Oznacza to, że otrzymane przez podatnika środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), o którym mowa w piśmie Izby Skarbowej, nie podlegają przedmiotowemu zwolnieniu z podatku dochodowego. Nie mają bowiem w takim przypadku zastosowania zarówno postanowienia art. 17 ust. 1 pkt 23, jak i art. 17 ust. 1 pkt 14 oraz 14b updop. Na podstawie istniejących przepisów można natomiast stwierdzić, iż u podatników prowadzących działalność gospodarczą, będących beneficjentami ostatecznymi pomocy pochodzącej z funduszy strukturalnych współfinansowanej krajowymi środkami publicznymi, pomoc ta będzie „obojętna” podatkowo, bowiem wydatkowane środki pomocowe, jako koszty podatkowe, zrównoważą przychody z otrzymanej pomocy (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1 updop).
W przypadku natomiast przeznaczenia pomocy na inwestycje, wydatki na te przedsięwzięcia nie są kosztami podatkowymi, zaś u podatnika otrzymane środki pomocowe na ten cel (jako zwrot tych wydatków w formie refundacji ze środków funduszy strukturalnych oraz współfinansujących krajowych środków publicznych)nie będą przychodami podatkowymi (art. 12 ust. 4 pkt 6a updop). Odpisy amortyzacyjne od części wartości inwestycji, która została zrefundowana, nie będą stanowiły kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 48 updop).
Post został pochwalony 0 razy
|
|