Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna www.miskantus.fora.pl
Forum miskantus LUPUS SA
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Miskantu uprawa i nawożenie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Nawożenie miskantusa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaronwoj
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:55, 02 Mar 2008    Temat postu: Miskantu uprawa i nawożenie

MISCANTHUS



Miscanthus sinensis 'Giganteus' jest rośliną, która może być uprawiana w naszych warunkach klimatycznych. W 1935r. Duński przyrodnik Aksel Olsen sprowadził z Azji do Danii klon Miscanthus sinensis i uzyskał z niego nowa roślinę charakteryzującą się intensywnym wzrostem, która nazwał "Giganteus".
Miscanthus wytwarza mocny, sięgający do 2,5m w głąb ziemi system korzeniowy, który sprzyja efektywnemu pobieraniu wody i składników pokarmowych. Posiada grube, sztywne źdźbła o długości 2 – 3,5m i średnicy ok. 1cm. Genotypy wprowadzane do uprawy charakteryzują się szybkim wzrostem, wysokim plonem biomasy z jednostki powierzchni oraz dużą odpornością na niskie temperatury (na ujemne temperatury są wrażliwe sadzonki otrzymywane metodą in vitro). Wiele genotypów nie kwitnie lub nie wydaje nasion. Wegetacja Miscanthusa trwa od kwietnia do jesiennych przymrozków. Młode pędy wyrastają późno, zwykle nie wcześniej niż w trzeciej dekadzie kwietnia, lecz potem dość szybko rosną.
Ze względu na trwałość plantacji, jak i wysokie plony biomasy i niskie koszty produkcji, miskant jest bardzo cennym gatunkiem, jako alternatywne źródło energii. Nie ma też dużych wymagań co do jakości gleby. Mogą to być nawet gleby V i VI klasy, a także nieużytki. Zalecany jest do uprawy na terenach skażonych metalami ciężkimi oraz gruntach odłogowych i porolnych. Powinny to być gleby średnio zwięzłe, o podłożu piaszczystym, z niskim poziomem wód gruntowych i pH > 5,5 (optymalne pH 6,5). Gleby nie mogą być podmokłe. Zapotrzebowanie na wodę jest czynnikiem decydującym o wydajności uprawy miskanta. Uprawa najlepiej udaje się w rejonach umiarkowanie wilgotnych, gdzie suma opadów jest nie mniejsza niż 700mm, chociaż opady atmosferyczne 400 – 600mm są zupełnie wystarczające, by osiągnąć średnią wydajność biomasy.
Miskant plonuje już w pierwszym roku uprawy, a pełną zdolność produkcyjną osiąga w trzecim roku. Plon w pierwszym roku wynosi 6 t/ha, w drugim – ok. 15 t/ha, od trzeciego 25 – 30 t/ha. Na dobrych glebach, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, miskant olbrzymi, charakteryzujący się najwyższą produktywnością wśród traw, może osiągnąć nawet do 40 t/h. Przeciętna wydajność kilkuletniej plantacji miskanta olbrzymiego kształtuje się na poziomie 20 ton biomasy z 1 ha, przy wilgotności ok. 20%. Wartość opałowa takiego paliwa wynosi 14 – 17 MJ/kg. Zbiór z 1 ha plantacji przy plonie 30 ton suchej masy z hektara, to w przeliczeniu na węgiel 20 ton, a na olej opałowy 8 tys. litrów.
Chociaż w większości źródeł podaje się, że trwałość plantacji wynosi 20 lat, zaleca się zakładanie plantacji na 10, maksymalnie 12 lat, gdyż poziom plonowania systematycznie spada od 8 – 9 roku.



Uprawa



Do zakładania plantacji mogą być wykorzystywane sadzonki kłączowe (rizomy) uzyskiwane z mateczników lub sadzonki przygotowane metodą laboratoryjną in vitro.
Sadzonki in vitro są wrażliwe na ujemne temperatury i dlatego najwłaściwszym terminem zakładania plantacji jest druga połowa maja. Rozmnażanie za pomocą rizomów niweluje ryzyko przemarzania jednorocznych roślin niemalże do zera, aczkolwiek będzie to zależało od przebiegu zimy i wiosennych spadków temperatur, kiedy zniknie pokrywa śnieżna.
Z uwagi na specyfikę prowadzenia wieloletniej plantacji należy zwrócić szczególną uwagę na staranne przygotowanie gleby przed wysadzeniem roślin. Jesienią wskazana jest pogłębiona orka zimowa, poprzedzona wysoką dawką nawozów organicznych (obornik lub kompost). W razie niskiego pH gleby, przed orką, należy przeprowadzić wapnowanie.
Wysadzenia rozłogów dokonuje się od połowy kwietnia do końca czerwca, gdy temperatura gleby osiągnie co najmniej +10°C. Kłącza roślin o długości ok. 10cm przyoruje się na głębokość 15 – 20cm. Po sadzeniu niezbędne jest wałowanie wałem gładkim oraz, w razie okresowych niedoborów wody, nawadnianie. Wysadzanie można przeprowadzić mechanicznie za pomocą sadzarki ogrodniczej lub ręcznie.
Na plantację o powierzchni 1ha potrzebnych jest 10tys. Roślin, które wysadzane są w rozstawie 1 x 1m.

Nawożenie

Miscanthus nie wymaga wysokiego poziomu nawożenia mineralnego, mimo wytwarzania znacznego plonu biomasy, gdyż jako roślina cyklu C4 ma większe możliwości przyrostu biomasy. Potrzeby nawożenia azotowego wzrastają w trzecim roku uprawy. Dawki nawozów mineralnych wahają się w granicach:
60 – 90kg N/ha
30 – 40kg P2O5/ha
120 – 150kg K2O/ha
Nawożenie azotowe stosuje się na przełomie kwietnia i maja po ruszeniu wegetacji, a fosfor i potas jesienią lub wiosną. Na przełomie jesieni i zimy można stosować na plantacji płynny nawóz organiczny w postaci gnojowicy w maksymalnej ilości 30mł/ha, co odpowiada 180kg N, 75kg P2O5, 150kg K2O i 30kg MgO. Dawka ta może całkowicie zastąpić nawożenie mineralne.

W pierwszym roku po wysadzeniu miskanta prowadzi się odchwaszczanie mechaniczne w międzyrzędziach. W przypadku dużego zachwaszczenia można stosować herbicydy z grupy pochodnych triazynowych. Małe zachwaszczenie starszych plantacji jest rezultatem intensywnego rozwoju


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez jaronwoj dnia Nie 10:31, 16 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Nawożenie miskantusa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin