jaronwoj
Administrator
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 18:32, 09 Mar 2008 Temat postu: Wieloletni Program Promocji Biopaliw |
|
|
Wieloletni Program Promocji Biopaliw lub innych paliw odnawialnych
2007-07-25
Wyższa ulga w podatku akcyzowym, dodatkowa ulga w podatku dochodowym dla producentów biokomponentów, a dla kierowców m.in. zwolnienie z opłat za parkowanie - to propozycje Ministerstwa Gospodarki zawarte w Wieloletnim programie promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014, przyjętym przez Radę Ministrów 24 lipca br.
Celem przygotowanego przez Ministra Gospodarki programu jest stworzenie warunków dla opłacalności produkcji i stosowania biopaliw w Polsce. Program obejmuje przede wszystkim dwa rodzaje działań: działania dotyczące wsparcia dla produkcji biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz działania mające na celu stymulowanie popytu w tym zakresie. Zawarte w programie mechanizmy wesprą produkcję biokomponentów w taki sposób, aby cena paliwa zawierającego biokomponenty była konkurencyjna w stosunku do ceny paliwa ropopochodnego.
Działania w tym zakresie dotyczą m.in. ulgi w podatku akcyzowym. Przedstawione w Wieloletnim programie promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych stawki ulgi to 1,048 zł/litr w przypadku estrów, 1,565 zł/litr w odniesieniu do bioetanolu.
Aby maksymalnie wykorzystać dozwoloną prawem wspólnotowym pomoc publiczną, program przewiduje dodatkową ulgę w podatku dochodowym. Proponowana przez Ministerstwo Finansów ulga - rekompensująca część kosztów produkcji biokomponentów - polegać będzie na odliczeniu od podatku kwoty stanowiącej 19 proc. nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej.
W programie zapisano również, że biokomponenty stanowiące samoistne paliwa zostaną wyłączone z grupy wyrobów podlegających opłacie paliwowej.
Program proponuje też działania mające na celu zwiększenie popytu na biopaliwa ciekłe, m.in. stworzenie wydzielonych stref (np. w centrach miast i na terenach chroniących przyrodę) dostępnych wyłącznie dla ekologicznego transportu publicznego, zwolnienie z opłat za parkowanie dla użytkowników pojazdów stosujących biopaliwa ciekłe, zwolnienia firm z opłat za korzystanie ze środowiska, system zachęcający do zakupu pojazdów i maszyn wyposażonych w silniki przystosowane do spalania biopaliw w ramach zamówień publicznych, nałożenie na administrację rządową obowiązku stosowania biopaliw oraz edukację i promocję wykorzystania biopaliw.
* * *
Obowiązek przyjęcia przez Radę Ministrów Wieloletniego programu promocji biopaliw na lata 2008-2014 został zapisany w art. 37 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych .
Zgodnie z dyrektywą unijną nr 2003/30/WE w sprawie promowania użycia biopaliw państwa członkowskie powinny osiągnąć do 2010 r. co najmniej 5,75 proc. udział biokomponentów w rynku paliw transportowych. Natomiast zgodnie z ustaleniami posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 8-9 marca 2007 r., udział ten powinien wynosić co najmniej 10 proc. w 2020 r.
Post został pochwalony 0 razy
|
|